automn

ahangnatanz

automnRight
social
about درباره وبلاگ
# موضوعات
#

ahangnatanz

باتری لیتیوم پلیمر و باتری لیتیوم یون

سه شنبه بیست و هشتم 2 1400

موارد استفاده باتری لیتیومی، باتری لیتیوم پلیمر و باتری لیتیوم یون

باتریهای لیتیومی، لیتیوم پلیمر و لیتیوم یون امروزه کاربرد بسیار فراوانی در صنعت و جایگاه ویژه ای در زندگی روزمره ما دارند بطوریکه تقریبا بدون این نوع باتریها قادر به انجام خیلی از کارها نیستیم و انجام خیلی از کارها سخت تر ممکن میشود.
 

باتری لیتیوم (Li)

اگر بر روی یک باتری کلمهLi درج شده باشد به این معناست که آن باتری، باتری لیتیوم خشک (غیر قابل شارژ) میباشد که در آنها معمولا از لیتیوم بعنوان آند و منگنز دیاکسید بعنوان کاتد استفاده میشود.

باتری لیتیوم بالاترین ظرفیت و عمر قفسه (حدود ۱۵ سال) را بین تمامی انواع باتریهای غیر شارژی دارند و بههمین دلیل در دستگاههایی که مصرف کمی دارند و مدت زمان زیادی باید بصورت مداوم کار کنند (مانند ساعتهای دیواری) از آنها استفاده میشود. بهتر است از این نوع باتری برای اسباب بازیهای پرمصرف استفاده نکنید چرا که عدم شارژ مجدد آنها به همراه قیمت بالا ، توجیه اقتصادی ندارد.

در مقایسه با دیگر انواع باتری، میتوان از باتریهای لیتیوم جریان الکتریکی بیشتری دریافت کرد. این قابلیت برای دستگاههایی که به جریان بالایی احتیاج دارند مناسب است؛ اما در صورت اتصال کوتاه، گرمای فوقالعاده زیادی ایجاد خواهد شد که ممکن است به منفجر شدن باتری منجر شود. 

از آنجایی که باتری لیتیوم فاقد مواد سمیاست، میتوان آن را مانند ضایعات متداول خانگی دفع کرد؛ البته بهتر است این نوع باتریها را مانند دیگر انواع باتری بازیافت کنید.

همانطور که در اینجا بیان شده، علاوه بر نوع قلمی، شکل سکه‌‌ای یا دکمه‌‌ای با نام باتری‌‌های پیل لیتیومی (Lithium Cell) به بازار عرضه می‌‌شوند. پیل‌‌های لیتیومی کوچکو سبک‌‌ هستند و طول عمر بیشتری دارند (تقریباً ۱۰ سال). مقاومت داخلی این باتری‌‌ها بالا بوده و قابل شارژ نیستند. متداول‌‌ترین پیل سکه‌‌ای مورد استفاده در تعدادی از وسایل الکترونیکی، CR2032 است که مقدار ولتاژ خروجی آن ۳ ولت است.

در حال حاضر، اتومبیل‌‌های الکتریکی به کمک باتری‌‌های لیتیومی حرکت می‌‌کنند. ولتاژ نرمال یک پیل لیتیومی ۳.۷ ولت است، اما وسیله نقلیه الکتریکی به ۳۰۰ ولت نیاز دارد.

برای رسیدن به این مقدار ولتاژ و جریان، پیل‌‌های لیتیومی را به صورت سری و موازی ترکیب می‌‌کنند. ترکیب این نوع پیل‌‌های لیتیومی را ماژول مینامند. ماژول‌‌ها همراه با یک سیستم مدیریت باتری (BMS) در ارتباط هستند تا از آنها حفاظت کند.
 

 باتری لیتیوم یون (Li-ion)

 بتری های لیتیوم یون برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ تجاری سازی شد. باتری لیتیوم یون ظرفیت انرژی بالایی دارند و در لوازم الکتریکی استفاده میشوند.از مزایای باتری های لیتیوم یون قابلیت شارژ مجدد و عملکرد فوقالعاده در دستگاههای نیازمند جریان بالا و از عیب  های این نوع باتری و استاندارد نبودن ولتاژ (۳.۷ ولت) برای مصارف متداول، صدمه زدن به دستگاههای متداول درصورت استفادهی سهوی، نیاز داشتن به شارژر مخصوص و کمیاب بودن  میباشد.

باتریهای شارژی لیتیوم-یونی ۳.۷ ولتی هستند و بهندرت در سایز AA و AAA تولید میشوند و بیشتر در سایز استاندارد ۱۸۶۵۰ و برای دستگاههای خاصی که با ولتاژ ۳.۷ ولت کار میکنند ساخته میشوند و نباید از آنها بعنوان جایگزینی برای باتریهای قلمی معمولی استفاده کرد.

هرچند فناوری Li-on در دنیای باتریهای قلمیتقریبا جایی ندارد؛ اما در باتریهای لپتاپها، تلفنهای هوشمند، خودروهای الکتریکی، ساخت پاوربانک، جاروبرقی شارژی، دوربینهای DSLR ، دستگاه ریش تراش، فلزیاب صنعتی، تلفن بیسیم خانگی، دستگاه واکی تاکی صنعتی و نظامی و دیگر مصارف به دلیل داشتن انرژی بالا بسیار متداول است.و همینطور انتخاب بسیار مناسبی می باشد.
 

باتریهای لیتیوم یون بسیار حساس میباشند و با کوچکترین تغییرات در دما و یا کشیده شدن جریان بیش از حد از باتری ، منفجر میشوند! دلیل این اتفاق، پایداری حرارتی پایین اکسید کبالت است که در دمای 150 درجه سانتیگراد از حالت پایدار خود خارج خواهد شد. تا زمانیکه صفحات داخلی این نوع باتری خورده نشود، میتوان این باتری را استفاده و آن را شارژ کرد. عمر باتریهای لیتیوم یونی ۱۰۰۰ چرخه شارژ کامل بدون از دست دادن ظرفیت است. البته اگر سیکل شارژ آنها درست رعایت نشود و یا مدتی بدون شارژ بمانند، حالت خود تخریب پیدا میکنند.باتری لیتیوم یون از خانواده باتری های قابل شارژ است میتوان پس از تمام شدن انرژی این باتری با متصل کردن آن به شارژر مخصوص خود انرژی ازدست رفته اش را تامین کرد.در زمان تخلیه یونهای لیتیم در این باتری از سمت الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در زمان  شارژ شدن از سمت از سمت الکترود مثبت به سمت الکترود منفی حرکت میکنند.باید در نظر داشت که در این باتری ها درصورت پر شدن شارژ باتری اگر به شارژ کردن آن ادامه داد باعث کوتاه شدن طول عمر باتری خواهد شد و آسیب زننده خواهد بود.باتری های لیتیوم را در هر زمانی تنها با اتصال به برق شهری میتوان شارژ کرد.

باتری لیتیوم پلیمر (Li-pol)

باتری لیتیوم پلیمر اصطلاحا به اسم Lipo یا گاهی Li-Poly شناخته میشوند. در واقع الکترولیت در باتریهای لیتیوم پلیمر بهصورت یک ماده پلیمری متخلخل است که در یک ژل الکترولیتی قرار گرفته است. این الکترولیتها از پلیمرهای جامد ( spe ) ، پلی آکریلونایتریل ( pan ) ، پلی متیل متاکریلات ( pmma ) یا پلی وینیلیدین فلوراید ( pvdf ) ساخته میشود. ساختار متخلخل شیمیایی باتری لیتیوم پلیمر باعث شده تا ولتاژ تخلیه ۳.۷ ولت و ولتاژ شارژ ۴.۲ ولتی داشته باشند.

این نوع باتریها هم به صورت قابل شارژ و هم به صورت معمولی وجود دارند. از باتریهای لیتیوم پلیمر معمولی برای وسایل کم مصرفی مانند ساعت ها و از نوع شارژی آن برای وسایل پرمصرف تری مانند گوشیهای هوشمند و تبلت ها استفاده میشود.

یکی از بهترین کاربردها برای باتری لیتیوم پلیمر، استفاده از این باتریها برای کارکردهای طولانی مدت و استفاده روزمره طولانی است. از این باتریها در الکترونیک embedded استفاده میشود. باتریهای لیتیوم پلیمر را میتوان به هر شکل و حجم دلخواهی و برای کاربرد های سیار نیز ساخت. این باتریهای قابل شارژ، شارژرهای مخصوص دارند و شارژ کردن آنها نیازمند توجه و دقت زیادی است. 

نرخ تخلیه ولتاژ درونی این باتری بسیار کم است و ولتاژ مصرفی پایینی دارند اما قیمت مناسبی دارند و گران نیستند. باتریهای لیتیوم پلیمر علاوه بر ایمن بودن وزن کمتری هم دارند.

امکان جریان دهی بالا و دیگر ویژگیهای ذکر شده باعث رونق بسیار زیاد این باتری در حوزه باتریهای لپتاپ ، گوشی ، دستگاههای پزشکی قابل حمل، وسایل کنترل از راه دور نظیر هواپیماهای مدل ، ماشینهای کنترلی مدل RC ، کوادکوپترهای شارژی  هلی شات ها و ربات های پرنده و  شده است.

 در رباتهای پرنده مانند پهپادها و دیگر رباتها به علت اینکه نیاز به جریان لحظهای زیادی میباشد باتری از چند سلول تشکیل شده است، چراکه در لحظه بلند شدن پهباد بتواند کل جریان مورد نیاز برای موتورها را تامین کند. 

باتری لیتیوم پلیمر بسیار مستعد به آتش گرفتن در اثر واکنش با اکسیژن و آسیب فیزیکی است. از این رو بدون شک از ماژول شارژر استفاده کنید. همچنین سیکل شارژ را رعایت کنید. یعنی اگر چندین سلول باتری برای مصرفی خاص دارید، دقت کنید که تمامی سلولها در یک سیکل منظم شارژ کامل و تخلیه کامل شوند. عمر باتریهای لیتیوم پلیمری ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه ی شارژ کامل بدون از دست دادن ظرفیت است.

با توجه به مسائل گفته شده در این مقاله انتخاب باتری از انواع لیتیومی کار سختی نخواهد بود فقط کافیست که کاربرد مورد نظر خود را مشخص کنید و همچنین با توجه به دستگاهی که در آن باتری قرار است استفاده شود،باتری مورد نیاز خود را تهیه و استفاده نمایید.البته از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در تصمیم گیری طول عمر و ولتاژ در باتری هاست  که هریک با دیگری دارای تفاوت حتی جزئی هستند اما باید مد نظر داشت که تفاوت هرچند جزئی میتواند تاثیر زیادی بر روی کارایی داشته باشد.

(0) نظر

نرم افزار CRM چیست ؟

سه شنبه بیست و هشتم 2 1400

تعریف دقیق و درست نرم افزار CRM


نرم افزار CRM ابزار تخصصی مدیریت ارتباط با مشتریان است. و در تعریف دقیق تر می توان گفت که CRM، یک استراتژی اساسی برای مدیریت روابط و تعاملات سازمان با مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه است. نرم افزار سی آر ام مجموعه ای از نرم افزار بازاریابی، نرم افزار فروش و .... است که به سازمان‌ها کمک می‌کند که با بهبود فرآیندهای سازمانی از قبیل فروش، بازاریابی، گردآوری و مدیریت اطلاعات مشتریان و مدیریت تماس همراه با گزارش‌گیری و ... میزان سودآوری و بهره‌وری خود را افزایش دهند.

چرا
خرید CRM
مهم است ؟

به عنوان مدیر یک سازمان، قطعا به خوبی می‌دانید که اگر قرار است کسب و کار شما سالیان سال به بالندگی خود ادامه دهد، باید با توجه به چشم انداز تعریف شده، یک استراتژی مناسب و دقیق برای هدایت کسب و کار خود تدوین کنید.
بدون شک اهداف بلندی برای برنامه فروش و سودآوری سازمان خود تعریف کرده اید. اما برای پیشبرد این اهداف، به اطلاعات مرتبط، دقیق و به هنگام نیاز است تا هر لحظه از حرکت سازمان خود در مسیر پیشرفت، مطمئن و آسوده خاطر باشید. نرم افزار CRM با ارائه اطلاعات مفید و یک دست، این امکان را به شما می دهد که از عملکرد تیم‌های فروش، پشتیبانی، ارائه خدمات به مشتری و بازاریابی خود آگاه شوید. همچنین می توانید از داده های مربوط به کانال های مختلف فروش و رسانه های اجتماعی خود را رصد نمایید.

نرم افزار CRM چیست ؟

بررسی اجمالی نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری


شما با استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، یک دید کلی از مشتریان خود پیدا خواهید کرد. در واقع می‌توانید همه فرآیندها را به صورت یک سیستم واحد، مشاهده کنید. یک نمودار ساده و قابل تنظیم که می‌تواند سوابق قبلی مشتریان، وضعیت سفارش‌های آن ها، مسائل مربوط به خدمات مشتریان ویژه و ... را برای شما به زبان تصویری و مختصر بیان کند.

در سی آر ام اوج، شما حتی می‌توانید انتخاب کنید که این اطلاعات، مربوط به فعالیت‌های مشتریان در رسانه‌های اجتماعی شما نیز باشد. برای مثال لایک‌ها و نظرات مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی و نیز مواردی که با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

بازاریابان سازمان شما می‌توانند با کمک سی آر ام اوج، برای درک بهتر قیف فروش و یا بررسی روند آینده هر محصول، پیش‌بینی‌های دقیق‌تری انجام دهند. به این ترتیب، شما دید واضح نسبت به هر سرنخ خواهید داشت و مسیر تبدیل سرنخ به فروش را راحت تر طی می کنید.

هر چند که سی آر ام اوج، به طور سنتی، ابزار فروش و بازاریابی است، اما تیم‌های پشتیبانی و ارائه خدمات مشتری نیز از مزایای بی‌شمار آن بهره می‌برند. امروزه مشتریان می توانند از روش های مختلفی مشکلات خود را به گوش کسب و کارها برسانند. مثلا می توانند آن را در یک کانال اجتماعی (مثل توییتر) مطرح کنند و یا به صورت خصوصی (مثلا به صورت ایمیل یا تلفن) درصدد حل آن برآیند. پلت فرم سی آر ام اوج، شما را قادر می‌سازد بدون اینکه مسیر ردیابی درخواست مشتری را گم کنید؛ آن را به بهترین و موثرترین شکل ممکن پیگیری نمایید.

منبع : https://www.owj.io/

(0) نظر
X